Newsletter
 Dopravu zajišťuje
DPDPPLZásilkovna
 Události
 Online status
 Platby
Bankovní převodPayPalFio
MasterCard_newVisamasstro
ComGate
  • hinzugefügt: 20.01.2017   |   1564 gelesen / angezeigt


Proč se přechází na DVB-T2

DVB-T2 je nová generace digitálního vysílání, modernější nástupce současného zemského digitálního televizního vysílání DVB-T. Umožňuje do jedné vysílací sítě umístit více televizních programů, dokonce i ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a dosáhnout celostátního pokrytí s menším počtem frekvencí, než je tomu nyní.

Po roce 2020 bude možné na klasickou anténu naladit pouze televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Stejným procesem projdou všechny evropské státy, přičemž některé ho dokonce urychlují. Například Německo přejde plně na DVB-T2 již od roku 2019, Slovensko spusltilo  první celoplošnou síť DVB-T2 již v létě 2016. Diváci, jimž vyhovuje současné vysílání ve standardu DVB-T a nechtějí si hned po spuštění přechodových sítí DVB-T2 pořizovat nové přijímače, mohou až do roku 2020 využívat stávajících sítí DVB-T a přechod na novou technologii řešit až těsně před vypínáním 

Výhody DVB-T2

Hlavní výhodou nového vysílacího standardu DVB-T2 je větší prostor pro televizní stanice a jejich vysílání v lepší kvalitě. Jestliže dnešní zemské digitální televizní vysílání DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti obvykle čtyři až osm televizních programů ve standardním rozlišení obrazu (podle zvolené kvality), v sítích DVB-T2 to bude až 18 programů v klasickém rozlišení nebo šest až sedm ve vysokém rozlišení (HD). V novém standardu DVB-T2 bude možné dokonce šířit programy v Ultra HD rozlišení, označovaném rovněž 4K.

Přechodové sítě DVB-T2

Zapínání nových vysílacích sítí DVB-T2 bude postupné, stejně jako vypínání současných sítí DVB-T. Snahou je, aby se přecházelo po co největších územních celcích. Samotné vysílání přechodových sítí DVB-T2 by mělo být zahájeno začátkem roku 2017 ve dvou až třech přechodových sítích, které budou spuštěny vedle nynějších sítí DVB-T. Celoplošného pokrytí by přechodové sítě DVB-T2 měly dosáhnout na konci roku 2017.

Ve stejnou dobu budou ukončovat vysílání regionální sítě DVB-T. Z takto uvolněných kmitočtů a z frekvencí celoplošných sítí DVB-T mimo pásmo 700 MHz se budou postupně sestavovat definitivní sítě DVB-T2. Česká republika by jich měla mít pět až šest, všechny celoplošné, z toho dvě by měly být regionalizovatelné – tedy umožňovat vysílání regionálních televizí určené pro určitou oblast. K vypnutí současného TV vysílání DVB-T dojde v letech 2020/2021. Po tomto datu budou v provozu už jen sítě nové generace T2.

Přesný harmonogram přechodu ze zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T na vysílání ve standardu DVB-T2 určí takzvaný Technický plán přechodu, který naváže na Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání v České republice připravenou ministerstvem průmyslu a obchodu. Technický plán přechodu vypracuje expertní skupina ministerstva vnitra a po schválení vládou se stane závazný pro operátory sítí DVB-T, kterých se přechod na vysílání ve standardu DVB-T2 dotkne především. Tento plán by měl být připraven do konce roku 2017.

zdroj: DVBT2overeno.cz


A jak jsme na tom u TBS s DVB-T2 HEVC265 ?

1. Minimální požadavky
Pro příjem DVB-T2 na svém domácím PC, musí vaše zařízení a váš systém splnit několik požadavků.

1.1  Kontrola možností příjmu DVB-T2
Před tím, než se pustíte do  vlastního příjmu DVB-T2 měli by jste  si zkontrolovat, zdali to bude vůbec možné a to na stránce provozovatele  vysílání http://www.dvb-t2.cz/mapa-pokryti-dvb-t2  (momentálně je pouze k dispozici zkušební vysílání Praha a okolí).

1.1.1 Antény
Antény pro příjem DVB-T2 jsou pokojové - vnitřní (jsou obsahem balení u TBS  DVB-T2) a venkovní. Jaký typ antény budete potřebovat, závisí na síle signálu ve vašem místě, kde je silný  signál je vnitřní anténa dostačující, v místě slabého signálu budete potřebovat anténu venkovní. Pro volbu jakou antenu a jaké řešení je pro vás optimální potřebujete rady odborníka specialisty.

1.2 Televizor  (TV, PC monitor, počítačová karta (box) 
Za prvé, měli byste mít takový  televizní  přístroj , který podporuje alespoň Full HD, při případném nákupu si zkontrolujte popis výrobku, pokud váš tv přijímač není schopen přijímat HD vysílaní, příjem DVB-T2 nebude možný ani se sebelepší anténou. Naše DVB-T2 tuner karty a boxy jsou HD způsobilé a naplňují tak výše uvedné požadavky na příjem DVB-T2. Ale zároveň upozorňujeme, že naše T2 HD karty a boxy jsou vhodné pro nešifrované free to air kanály a tím pádem  přijem placené televize není možný.

1.3 Požadavky na PC

1.3.1 Obecné požadavky
Dokonalejší kvalita obrazu díky novému video kódování HEVC (také H.265) Tyto kodeky pro kompresi videa musí podporovat váš operační systém a nebo mohou být dodatečně  instalovány.

1.3.1.1 HEVC (H.265)
HEVC je kódovací technika, efektivní stlačení velkého množství dat, a tím je umožněno vysoké rozlišení při relativně nízkých rychlostech datového přenosu. Pro mimořádně vysoké rozlišení (UHD, 4K) jsou kodeky HEVC nevyhnutelné. Pro PC mohou být staženy a nainstalovány  

1.3.2 Minimální požadavky pro TBS Tuner Card / Box  
- Operační systém: minimálně Windows XP nebo Linux.
- CPU / grafika: min. Pentium3, 3GHz nebo ekvivalentní AMD Athlon Dual Core s dekódováním videa pomocí grafického čipu vhodného pro dekódování videa HEVC
- RAM: minimálně 1 GB
- Místo na pevném disku: alespoň 1GB volné.
- Grafická karta: Nejméně 64 MB paměti.
- Zvuková karta: DirectX 9 nebo vyšší podpory
- Volný PCIe  nebo USB port

2. instalace
Za prvé, měli byste se ujistit, že vaše anténa je optimálně nastavena. DVB-T2 karta nebo box jsou vloženy do vyhrazeného PCIe slotu nebo USB kabel z boxu je připojen do PC - USB portu. Nyní připojte anténní kabel ke kartě či boxu.
Zapněte PC.
Krok 1:
Nejprve stáhněte na webových stránkách http://www.tbsdtv.com/ drivery,software a nástroj Change Mode tool pro výbět požadovaného tuneru


Krok 2:
Po stažení je nutné rozbalit do zvolené složky  / extract, poté spustíme *.exe soubor




Krok 3:
Nástroj je nyní připraven k použití. Nástrojem Change Mode Tool můžeme přepínat mezi 5
různými typy přijímačů satelit , kabel , pozemní ISDB-T, ATSC  tam a zpět.



Krok 4:
Instalace ovladače, stažení ze stránek www.tbsdtv.com 



Po instalaci softwaru ovladače, musíte provést hardwarovou konfiguraci TBS-Viewer. Otevřete jej a klikněte "Možnosti". Přejděte do podmenu "Hardware" a potom na "Hledat Zařízení ".v něm se zobrazí vaše karta / box.



Krok 5:
Prosím, zkontrolujte, zda vybrán jako typ tuner "Terrestrial" a zkontrolujte "Is DVB-S2 zařízení "je nastavena, i když vyberete typ tuner pozemní. Tato nastavení, uložíte tím, že stisknete "Použít". Tuto stránku opustíte stiskem "OK".



Krok 6:
Dále otevřete položku "Scanner". Pojmenujte si složku (ukládá do kořenového adresáře) , kam se budou naladěné kanály ukládat  a zvolte seznam transpondérů .Opět musí výt vybrán typ "terestrial"   Zahajte vyhledávání vysílače s kliknutím "scan range"  Tento proces může trvat několik minut. Jestliže je vyhledávání kanálů dokončeno, můžete toto okno příslušným tlačítkem "Close"zavřít.




Kodek:
Pokud ve vašem operačním systému není H265 / HEVC kodek pro kompresi videa integrován, je nutné tento nejprve stáhnout a nainstalovat. TBS Viewer během této instalace zavřete .
Doporučujeme následující odkaz ke stažení:.
https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/releases

Krok 1:
Vyberte příslušný soubor v závislosti na tom, zda máte 32 bit nebo 64 bit operační systém.. Nejhořejší soubor installer je vhodný v tomto případě pro oba systémy.



Krok 2:
Po stažení, otevřete soubor. Zobrazí se následující zpráva, kterou potvrďte kliknutím na "Spustit".



Krok 3:
Objeví se následující okno. Prosím, ujistěte se, že příslušné soubory jsou vybrány a klepněte na tlačítko "Další".




Krok 4:
Nyní zkontrolujte, zda jsou vybrána správná nastavení:







Krok 5:
Nyní klikněte k dokončení instalace na  tlačítko "Install".



Krok 6:
Dokončit instalaci s "Finish".

Krok 7:
Instalace je dokončena.Pro aktivaci příslušných kodeků ve svém TBS-Viewer, přejděte na "Volby" na "Decoder", tam najdete položku "Video" a pak se seznam vašich Dekodérů. Zde vyberte ten, který jsme právě nainstalovali-HEVC kodek .Uložte tento proces s "OK". Nyní můžete používat váš DVB-T2 přijímač, aniž máte problémy.



V našem eshopu nabízíme multistandard karty  TBS s podporou DVB-S/S2/T/T2/C a ISDB-T a take DVB-T/T2/C karty  vše mimo jiné s podporou HEVC 265


S použím materiálů DVBT2overeno.cz a TBS GmbH zpracoval
matchboxx
admin olmi.tv